Účinky reishi na rakovinu prostaty

Eduard Varady

V predchádzajúcich článkoch sme mnoho krát spomínali liečivé účinky huby Reishi, teraz sa však na ne pozrime trocha detailnejšie.
 
Za posledných 40 rokov sa veľa výskumu sústredilo na skúmanie liečivých vlastností rôznych plesní, ktoré sú s výnimkou húb do značnej miery neviditeľné voľným okom. Žijú v pôde a mŕtvej hmote a v asymbiotickom vzťahu s rastlinami, zvieratami alebo inými hubami. Rozkladajú hmotu a sú nevyhnutné na výmenu živín. Mnoho húb však obsahuje bioaktívne zlúčeniny, ako sú alkaloidy a polyketidy, ktoré sú toxické pre zvieratá a ľudí. Zlúčeniny v Ganoderma lucidum (Reishi) majú naopak schopnosť mnohými spôsobmi bojovať proti rakovine.
 
Klinické štúdie skúmajúce úlohu húb Reishi pri liečbe rakoviny prostaty sú obmedzené. Avšak, výsledky založené na štúdii zvierat uverejnenej vo februári 2009 v časopise "Chemistry & Biodiversity" ukazujú, že látky v hube Reishi môžu hrať úlohu v liečbe rakoviny prostaty tým, že inhibujú rast nádorových buniek. Závery z inej živočíšnej štúdie uverejnenej v júli 2007 v časopise "Bioorganic and Medicinal Chemistry" tiež ukazujú, že látky v hube Reishi môžu potlačiť procesy bunkovej signalizácie podieľajúce sa na vzniku rakoviny prostaty.

Rakovina prostaty, jedno z najčastejších nádorových ochorení u mužov, je riadený androgénnym receptorom, najmä v počiatočných fázach vývoja choroby. Preto sú všetky lieky, ktoré sú v súčasnej dobe používané na liečbu rakoviny prostaty založené na znižovaní produkcie androgénov alebo narúšaní ich funkcií prostredníctvom androgénneho receptora.Bolo preukázané, že Reishi inhibuje proliferáciu buniek rakoviny prostaty tým, že zachytáva bunkový cyklus pri fáze G2 / M. Reishi zastavuje delenie buniek karcinómu prostaty tým, že zastaví bunky už pri príprave na delenie v metafázach. Ďalej bolo tiež preukázané, že Reishi indukuje apoptózu, čo je naprogramovaná smrť buniek. Každá bunka, normálna alebo maligná, má schopnosť naprogramovať smrť bunky. Tento proces sa nazýva apoptóza a prebieha, keď sú bunky staré. Reishi je schopná spustiť tento proces predčasne v nádorových bunkách prostaty, čím zastavuje ich ďalší rast.

Reishi blokuje reduktázne receptory 5alpha, to sú receptory, ktoré sú stimulované chemickým DHT (dihydrotestosterón), čo je vedľajší produkt testosterónu a spôsobujú rast prostaty. Ganoderol B v Reishi potláča signály, ktoré spôsobujú rast prostaty a potláča účinok androgénov na žľazy, rovnako ako prispieva k zníženiu PSA (prostatického špecifického antigénu) v krvi, dobre známy prognostický ukazovateľ rakoviny prostaty.
Ak vás článok zaujal, môžete si v našom eshope produkty z Reishi objednať, ak však máte vážnejšie zdravotné problémy, samozrejme konzultujte užívanie so svojim lekárom.


Získaj ebook "Liečivé huby pre zdravie" úplne zadarmo stiahni si ebook