Ako sa pestuje reishi

Eduard Varady

Po dlhšej odmlke sa opäť vraciame k našej sérii článkov o hube reishi. V tomto sa dozviete, ako sa Reishi pestuje v umelo vytvorených podmienkach. Umelo síce neznie príliš zdravo, ale ako však sami uvidíte, nepoužívajú sa žiadne chemikálie, ani pesticídy. Napriek tomu sa dá vypestovať dostatočné množstvo tejto vzácnej huby.


Nasledujúci postup používa jeden z najväčších výrobcov Reishi na svete, rodina Mayuzumi. Táto rodinamá viac ako 100 ročnú tradíciu v pestovaní a kultivovaní húb. Spolu s ich skúsenosťami a vďaka novým moderným metódam je ich meno známe nielen po celom Japonsku, ale aj vo svete.

Dospelá huba Reishi

Proces klíčenia pre voľne žijúce aj kultivované Reishi je rovnaký. Obe vyžadujú ideálnu rovnováhu medzi faktormi životného prostredia, ako je vlhkosť, teplota, hladiny oxidu uhličitého a slnečného svetla. 

Pestovanie na japonskom dube

Pestovanie červeného Reishi sa začína štepením vysoko kvalitnej huby Reishi na drevené polená japonského dubu, ktorý ponúka ideálne podmienky pre jej rast.

Červeno hnedá zem

V poslednej fáze rastu sa vytvárajú výtrusy, oddeľujú sa od spodnej strany klobúku a smerujú do atmosféry. Výtrusy sa nakoniec usadia a pokryjú zem červeno-hnedou farbou.

Zber Reishi

Načasovanie zberu je veľmi dôležité. Najlepší čas zberu je hneď po výtrusnom období. Kompletný proces trvá približne celý rok od začiatku pestovania až po zber.


Teraz už viete, ako sa Reishi pestuje a ak chcete vyskúšať jej liečivé účinky, môžete tak urobiť v našom eshope. V ďalšom článku si povieme o tom, čo sú to adaptogény a prečo sa reishi nazýva ich kráľovnou.

 


Získaj ebook "Liečivé huby pre zdravie" úplne zadarmo stiahni si ebook