Všetko o reishi

Eduard Varady

Liečivé účinky rôznych rastlín, bylín a húb sú v našich končinách známe už od nepamäti. V tomto a aj v ďalších článkoch si ale povieme o jednej hube, ktorej výskyt v prírode je veľmi vzácny a má mimoriadne liečivé účinky. Je to Reishi - huba, ktorá pomáha ľuďom a prospieva ich zdraviu už tisíce rokov.
 
"Reishi" je japonský názov pre plodnicu lesokôrovky obyčajnej (Ganoderma lucidum), jednu z najznámejších prírodných liečiv v tradičnej čínskej medicíne. Tento druh huby z čeľade polyporaceae je tiež obecne nazývaný Ling Zhi, alebo "bylina božia".
 
Použitie Reishi ako doplnku stravy bolo zdokumentované v čínskych záznamoch o liečivách už v približne druhom storočí pred n.l.. Pre jej vzácnosť a dlhú dobu potrebnú na pestovanie však boli jej zdravotné prínosy v minulosti vyhradené len pre šľachtu a aristokratov. Až v roku 1970 bolo konečne vyvinutých niekoľko úspešných metód pestovania Reishi, ktorých výsledkom je, že prírodný doplnok, ktorý bol kedysi výhradne pre bohatých je teraz k dispozícii širokej verejnosti. Na základe početných prípadov zlepšenia zdravia u vážne chorých pacientov, ktorí používali produkty z reishi, sa mnohé krajiny vrátane Číny a Veľkej Británie rozhodli v širšej miere skúmať možné lekárske využitie tejto huby.

Pre výskumníkov má osobitý význam výnimočná koncentrácia polysacharidov a triterpénov (kyselina ganoderická), ktoré boli spojené s normalizáciou telesných funkcií a posilňovaním imunitného systému. Tieto látky sa nachádzajú najmä v červenej Reishi, z ktorej sa dnes vyrába prevažné množstvo z najúčinnejších produktov na trhu. Červená Reishi je zložená nielen z vo vode rozpustných polysacharidov, triterpénov, ale aj bielkovín a aminokyselín. Vedci zistili, že vo vode rozpustné polysacharidy sú najaktívnejšie prvky, aké sa v tejto blahodarnej hube nachádzajú, majú protinádorové a imunomodulačné účinky a znižujú krvný tlak.


Pravidelná konzumácia červenej Reishi môže zdokonaliť váš imunitný systém a zlepšiť krvný obeh, čím dôjde k celkovému zlepšeniu zdravia. Všeobecne je Reishi odporúčaná ako adaptogén, imunitný modulátor a všeobecné zdravotné tonikum. Červená reishi sa tiež používa na liečbu úzkosti, hepatitídy, zápalu priedušiek, nespavosti a astmy. Ak chcete vyskúšať vyššie spomínané liečivé účinky na vlastnej koži, skúste naše produkty z týchto húb, samozrejme v BIO kvalite.
 
Na budúci týždeň si povieme niečo o výskyte reishi v histórii, neskôr vysvetlíme, čo sú to adaptogény a ako dokáže reishi pomáhať s bojom proti zákernej rakovine.


Získaj ebook "Liečivé huby pre zdravie" úplne zadarmo stiahni si ebook