Reishi a jej výskyt v dejinách

Eduard Varady

Dnešný článok bude o ceste liečivej huby Reishi dejinami, najmä dejinami ázijského kontinentu, s ktorým je spojená už od nepamäti.

Huba Reishi má na ďalekom východe veľmi dlhú a významnú históriu. Číňania vedeli o jej telesne a duševne prospešných vlastnostiach minimálne od roku 2975 pred n. l., kedy bol napísaný prvý oficiálny čínsky bylinný liekopis. Vládnuca elita a filozofi starej Číny si reishi veľmi cenili  a hovorí sa, že osvietenci ako Lao Tzu, Konfucius a mnoho ďalších, menej známych panovníkov v starovekej Číne ju konzumovali denne.

Ázijskí vládcovia posielali vyslancov, aby hľadali staré slivkové stromy a na nich, vyrastajúc len na jednom z troch tisíc kmeňov, bola huba Ganoderma lucidum. Japonci dali tejto hube meno reishi alebo mannetake čo znamenalo '10,000 ročná huba', v Číne a Kórei je známa ako Ling Chu (huba nesmrteľnosti) a Ling Zhi (rastlina znovuzrodenia). Mnohé ďalšie kultúry tiež využívali výhody Reishi: Rimania považovali huby za 'pokrm bohov', Egypťania verili, že sú 'darom od Osirisa' a Číňania ich považovali za 'elixír života'.

Výhody húb reishi boli v priebehu času mnohokrát zaznamenané, objavili sa v písomných dokumentoch, ktoré siahajú až do dynastie Han (206 pred n. l. - 8 nl). V týchto dokumentoch bola reishi spájaná so šťastím, dobrou budúcnosťou, dobrým zdravím, dlhovekosťou a životom medzi nesmrteľnými. Reishi bola v starej čínskej kultúre ako všeliek tak zakorenená, že je predmetom slávnej čínskej rozprávky – legende o Bielom Hadovi. V tejto rozprávke sa okrem iného hrdinka snaží ukradnúť reishi bohom, v snahe zachrániť život svojho milovaného.


Reishi je zobrazovaná na dávnych zvitkových obrazoch ako "most medzi nebom a zemou". Vládnuca vrstva zo Zlatého veku klasickej Číny, ktorý trval zhruba od roku 3000 pred n. l. až do roku 1911 n. l., si zrejme nechávala znalosti o výhodách reishi pre seba a počas kultúrnej revolúcie nechal Mao Ce-Tung reishi z čínskeho liekopisu vyňať (nepochybne kvôli jej dobre známemu posilňujúcemu potenciálu).

Vedecká komunita nezačala skúmať terapeutické vlastnosti húb až do konca 60. rokov 20. storočia. Jedným zo základných problémov výskumu reishi bolo, že pred tým, než Japonci začiatkom 70. rokov začali s komerčným pestovaním huby, nebol dostatok štandardizovanej huby na vykonanie experimentálneho hodnotenia jej vlastností. Našťastie, vedecký výskum objavil hojné zdravotné výhody, a nakoniec sa huba, ktorá stáročia patrila skoro výhradne ázijským panovníkom, dostala aj medzi obyčajných ľudí. Ak ich chcete ich výnimočné vlastnosti vyskúšať aj Vy, môžete tak urobiť v našom eshope.

Na budúci týždeň Vám prinesieme článok o tom, ako sa Reishi kultivuje a pestuje.


Získaj ebook "Liečivé huby pre zdravie" úplne zadarmo stiahni si ebook