Chorobné prejavy a príznaky podľa živlov

Team Adbee

Živly stáli pri zrode všetkého bytia. Každý živel výrazným spôsobom nesie v sebe pečať niektorého z ďalších živlov. Vzájomne vytvárajú symbiózu. Každý živel vytvára reťazec vecí a javov, ktoré sú spojené vzájomnou príslušnosťou.Živly modelujú a riadia vnútorný vesmír ľudského organizmu. Poznanie súvislostí medzi živlami a základnými orgánmi, je veľmi dôležité, lebo odhaľujú prepojenosť človeka s prírodou a jeho priamu ovplyvniteľnosť faktormi, ktoré sú zdanlivo mimo neho.

Pečienka : VIETOR

Pečienka je ovplyvňovaná ročným obdobím jar, veterným počasím, stravou kyslej chuti – tieto vonkajšie vplyvy sa prenášajú do vnútorného prostredia organizmu bezprostredne na zrak, šľachy a väzivo, šiju ako i prejavmi v citovom živote napr. podráždenosť a prchlivosť, alebo naopak imunita voči ním.Vonkajším príznakom je prehnaný dôraz na čistotu, modravé zafarbenie tváre, časté rozčuľovanie sa.

Vnútorným príznakom je tvrdé a bolestivé miesto naľavo od pupku. Ďalšie príznaky chorobného stavu sú opúchanie končatín, bolesti pri močení, problémy s vytlačením stolice, kŕče končatín.

Srdce : OHEŇ

Srdce je ovplyvňovaná ročným obdobím leto, pôsobí na neho teplo a horkosť, strava horkej chuti. Stav srdca sa premieta do stavu krvného obehu, prejavuje sa v spôsobe reči aj na náladách: chronický smútok, alebo naopak návalová prehnaná radosť. Vonkajšími príznakmi sú červená tvár, sucho v ústach, časté nekontrolované návaly smiechu.

Vnútorným príznakom je tvrdé a bolestivé miesto nad pupkom. Ďalšie príznaky chorobného stavu sú búšenie srdca, bolesti v oblasti srdca, pocit pálenia v dlaniach, žalúdočná nevoľnosť.

Slezina : ZEM

Slezina je ovplyvňovaná ročným obdobím jeseň. Je citlivá na vlhkosť a sladké chute. Jej vyváženosť, alebo nevyváženosť sa odráža na svalstve a krížoch, zádumčivosti, alebo naopak na triezvom myslení.

Vonkajším príznakom je  nažltlá tvár, časté grganie, intenzívne premýšľanie, preberanie v jedle. Vnútorným príznakom je na ohmatanie tvrdý a bolestivý pupok. Ďalšie príznaky chorobného stavu sú nadúvanie a pocit plnosti v bruchu, zlé trávenie, pocit ťažkého tela a bolesť kĺbov, zvýšená únava a ospalosť a strnulosť končatín.

Pľúca : VODA

Pľúca sú ovplyvňované ročným obdobím zima, ovplyvňuje ich pálivá strava. Vonkajším príznakom je biela farba tváre, časté kýchanie, podliehanie zármutku, žiaľu, neveselým náladám, častý plač. Vnútorným príznakom je tvrdé a bolestivé miesto napravo od pupku. Ďalšími príznakmi chorobného stavu sú dusnosť a kašeľ, zimomravosť a časté horúčky.

Ľadviny : VODA

Ľadviny sú ovplyvňované ročným obdobím zima, ovplyvňuje ich slaná strava. Vonkajším príznakom je čierne zafarbená tvár, podliehanie pocitom strachu, časté zívanie. Vnútorným príznakom je tvrdé a bolestivé miesto pod pupkom. Ďalšie príznaky chorobného stavu sú štikútanie,  prudké návaly bolesti v pod brušku,  riedka stolica, klesavé pocity v konečníku, studené nohy a lýtka a postupovanie chladu smerom do tela. Okrem týchto jednoduchých spojitostí treba brať na zreteľ sledovanie príčin a pohybu chorôb v rôznych kombináciách.

Odvodenosť orgánov od štyroch živlov sa prejavuje v dvoch oblastiach:

  • vlastnosti každého z orgánov sú predurčené vlastnosťami a funkciami príslušného živlu
  • medzi jednotlivými orgánmi existujú rovnaké vzťahy, akými sú prepojené i živly. Ide o vzájomné vzťahy medzi orgánmi a taktiež aj lineárne vzťahy od orgánov smerom k častiam organizmu.

 


Získaj ebook "Liečivé huby pre zdravie" úplne zadarmo stiahni si ebook