Maitake – tancujúca huba

Team Adbee

V predchádzajúcich článkoch ste sa mohli dočítať o rôznych zdravotných vlastnostiach huby Reishi. Dnes začneme nový seriál, tentoraz o hube Maitake, ktorá je známa nielen svojimi zdravotnými účinkami, ale aj ako gurmánska pochúťka.

Maitake (Grifola frondosa) je jedlá huba z čeľade vejárovcovitých u nás známa pod menom trsovnica lupeňovitá. Je to tzv. perena, alebo trvalka, ktorá často rastie na rovnakom mieste niekoľko rokov za sebou. Rastie v trsoch na základni stromov, najmä dubov a vyskytuje sa najmä na severovýchode Japonska a Severnej Ameriky. Medzi anglicky hovoriacimi národmi je huba všeobecne známa ako sliepka z lesa (hen-of-the-woods), barania hlava (ram´s head), alebo ovčia hlava (sheep´s head), taliansky Američania ju poznajú ako signorinu. Japonské slovo "Maitake" znamená "tancujúca huba", pretože ľudia sa vraj v dávnych dobách od radosti roztancovali, keď tieto huby našli a mali doslova cenu svojej váhy v striebre. Iná teória hovorí o tom, že prekrývajúce plodnice Maitake pripomínajú roj motýľov pri tanci. Nech už jej meno pochádza z čohokoľvek pri jej užívaní si budete môcť od radosti zatancovať aj Vy.

Obsahuje veľké množstvo vitamínov ako sú B2, B5, D2, ale aj vlákninu, niacín a aminokyseliny. Maitake je bohatá na mineráli, obsahuje draslík, vápnik, horčík a množstvo antioxidantov. Maitake, vďaka účinnej kombinácii vitamínov a minerálov, účinne pomáha pri regulácii váhy, pretože znižuje ukladanie tukov v tele. Pôsobí priaznivo pri podpore imunitného systému a vysokého krvného tlaku a srdcovo-cievnych ochoreniach. Maitake ocenia aj ľudia trpiaci cukrovkou, zvýšeným cholesterolom, osteoporózou alebo hemeroidami. Mužská populácia ocení jej priaznivé účinky pri problémoch s prostatou. Ženám zase pomôže pri boji proti celulitíde. Účinne pôsobí aj celkovej detoxikácii organizmu, nechutenstve, alebo problémami s trávením.

Maitake je účinným nástrojom v boji proti rakovine. Mnoho výskumov už dokázalo, že táto huba má silné anti-metastatické vlastnosti a tak dokáže efektívne pôsobiť proti rakovine. Vďaka svojím vlastnostiam brzdí rast rakovinových buniek a stimuluje imunitný systém, ktorý sa tak dokáže s rakovinou lepšie poradiť. Pôsobí na niekoľko druhov rakoviny od rakoviny prsníka, prostaty, močového mechúra až po rakovinu čriev.  Zaujímavosťou môže byť, že okrem ľudí, pomáha aj najlepšiemu priateľovi človeka – naším psom, na ktorých má táto huba pozitívne účinky.

Ak vás článok zaujal, môžete si v našom e-shope produkty z Reishi objednať, ak však máte vážnejšie zdravotné problémy, samozrejme konzultujte užívanie so svojim lekárom.


Získaj ebook "Liečivé huby pre zdravie" úplne zadarmo stiahni si ebook